دوستی در مطلب «نوشته‌های ستاره‌دار» کامنتی گذاشتن که کمی فکر کردن و جستجو کردن درباره‌ی آن، بهانه‌ی نوشتن این مطلب شد.

این دوست که خودش را احمد معرفی کرده نوشته است:

سلام
استفاده از عبارت ستاره دار کردن بار منفی دارد. دقیق تر بگویم خیلی بار منفی ای دارد. وقتی شما کسی یا چیزی را ستاره دار می کنید یعنی به او انگ اتهام می زنید. این انگ و اتهام آنقدر سنگین است که به نظر محال می رسد که قابل زدادن باشد. ممنون از رعایت شما.

از نظر من ستاره‌دار کردن و ستاره داشتن نه تنها بار معانی منفی ندارد، بلکه کاملاً برعکس، بار معنایی کاملاً مثبتی دارد. البته برای اینکه بتوانم مصداق‌های بهتری برای این نظرم بیابم، کمی از گوگل کمک گرفتم.

ستاره دار کردن در حیطه‌های مختلفی کاربرد دارد. نمونه‌ی بارز آن را که مطمئناً همه‌ی ما از آن آگاهی داریم، هتل‌ها هستند. برای درجه‌بندی هتل‌ها از نشانه‌ی ستاره استفاده می‌کنند (+). از ۱ ستاره تا ۵ ستاره. که هرچه این ستاره‌ها بیشتر باشد، به معنای بالا بودن کیفیت آن هتل است. در همین صنف رستوران‌ها را هم از نظر کیفیت می‌توان با دادن ستاره از یکدیگر متمایز کرد و تشخیص داد (+). پس در این زمینه ستاره‌دار داشتن معنای مثبتی دارد.

از طرفی حتی خودروها را هم می‌توان با دادن ستاره، درجه‌بندی کرد (+)، پس در اینجا هم ستاره داشتن یک حُسن و مزیت به حساب می‌آید.

در حیطه‌ی ورزش هم ظاهراً مرسوم است که یک تیم وقتی به قهرمانی می‌رسد، نشان ستاره به آن تیم می‌دهند (+). در واقع ستاره داشتن، نشانی از قهرمانی و شایستگی‌های یک تیم دارد.

فقط در یک مورد دیدم که ستاره‌دار بودن، معنایی منفی و ناخوشایند دارد. در زمینه‌ی تحصیلات دانشگاهی، با بررسی صلاحیت عمومی دانشجو و عدم تایید، به او ستاره می‌دهند (+). به عبارتی ستاره‌دار بودن دانشجو به معنای عدم صلاحیت اوست.

اما در کل چون بحث من، در زمینه‌ی ستاره‌دار بودن محتواست (محتوای مکتوب و غیرمکتوب مانند صدا یا تصویر)، منطقی است که تمام توجه خودم از بار معنایی مثبت یا منفی را به این حیطه معطوف کنم. در زمینه‌ی ارائه محتوا برای Raiting و درجه‌بندی کیفیت مطلب ارائه شده نیز از ستاره استفاده می‌کنند. در تمامی وب‌سایت‌هایی که تا کنون دیده‌ام مخاطب محتوا می‌تواند نظرش را درباره‌ی کیفیت محتوای ارائه شده، در قالب دادن ستاره، بیان کند.

و در کل داشتن نشانه‌ی ستاره به معنی خوب بودن کیفیت آن محتوا است. همانطور که در هتل‌داری، رستوران‌داری و ورزش در سطح قهرمانی نیز این گونه است.

پی‌نوشت اول: نمی‌دانم این دوست عزیز، با توجه به چه مصداق‌هایی عبارت «ستاره‌دار کردن» را در ذهنش با بار معنایی منفی ثبت کرده است. حدسم این است که پُررنگ‌ترین مصداق او ستاره‌دار کردن دانشجو باشد. چون نتایج جستجوهای من، مورد منفی دیگری را در این زمینه نشان نمی‌داد.

پی‌نوشت دوم: البته این جستجوی کوچک، یک نکته‌ی جالب دیگر نیز برای من داشت. اینکه فارغ از واقعیت‌های موجود، همیشه ما با توجه به مجموعه‌ی ذهنی محدود خودمان درباره‌ی همه‌چیز و همه‌کس قضاوت می‌کنیم و نظر می‌دهیم.