پیش‌نوشت: وقتی ایده برای نوشتن کم میارم بهترین گزینه خواندن وبلاگ دوستان متممی عزیز هست و اینکه از روی دست آنها تقلب کوچکی کنم و ایده‌ای برای نوشتن در وبلاگ خودم پیدا کنم ؛)

دیدم که معصومه خزاعی عزیز و علی کریمی عزیز، از برنامه‌ی روزانه‌ی خود و استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف برای پایبندی به برنامه نوشتند، دیدم که موضوع جالب و بهانه‌ی خوبی برای نوشتن و گفتن تجربیات خودم در این زمینه هست.

من هم تا مدتی پیش از اپلیکیشن‌های مختلفی استفاده می‌کردم مانند Wunderlist ،Todoist ،Any do و... . در واقع هر کدام از آنها را مدتی تست می‌کردم تا ببینم با کدام‌یک از آنها راحت‌تر هستم. در کل به نظرم هر یک از آنها برنامه‌های خوبی هستند ولی راستش هر کدام را که امتحان کردم، پس از مدتی کار کردن با آنها را کنار گذاشتم و دوباره به برنامه‌ریزی کاغذی بازگشتم. به این دلیل که متوجه شدم مدیریت کارهایی که در طول روز می‌خواهم آنها را انجام دهم، فعلاً به‌راحتی می‌توانم با لیست کردن آنها برروی کاغذ این کار را انجام دهم. اگرچه هر کدام از این برنامه‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی دارند که لیست‌های کاغذی فاقد آن هستند.

به هر حال فعلاً من کارهای روزانه‌ام را روی کاغذ می‌نویسم و پس از پایان هر مورد، آن را تیک می‌زنم و احساس بهتری از این کار دارم. البته شاید در آینده آنقدر سرم شلوغ شود که واقعاً نیاز به یک اپلیکیشن برای مدیریت و برنامه‌ریزی پیدا کنم.

اوایل که با تکنیک پومودورو آشنا شده بودم از TeamViz برای برنامه‌ریزی و ثبت پومودورها استفاده می‌کردم. ولی الان با همان تایمر موبایل، زمان‌ها را برای خودم ثبت می‌کنم. هر پومودور را هم بسته به کاری که می‌خواهم انجام دهم تغییر می‌دهم. مثلاً برای متمم یک پومودور یعنی ۴۵ دقیقه. برای کتاب خواندن یک پومودور یعنی ۵۵ دقیقه. برای تمرین لغت هم یک پومودور ۳۰ دقیقه است.

البته اینها را به مرور به‌دست آوردم و گاهی هم تغییراتی در آنها می‌دهم. اما در این برنامه‌ریزی کلی مقصود اصلی‌ام این است که در هر روز مشخص باشد که چند ساعت را باید صرف چه کارهایی بکنم. در آخر هم گزارشی از یک هفته کاری‌ام تهیه می‌کنم و مشخص می‌کنم که در کدام موارد کوتاهی کرده‌ام و کدام موارد را باید حذف کنم و کدام کارها را ادامه دهم.

به طور مثال این تصویر بخشی از برنامه‌ی این هفته من است:

این نوع لیست را خودم با الهام از مطالبی که درباره‌ی تکنیک پومودورو خواندم، تنظیم کردم. فعلاً که از آن راضی هستم، چون هم برنامه کلی یک هفته را برای خودم مشخص می‌کنم و هم زمان مورد نیاز برای انجام هر از کارها. در انتها هم یک ارزیابی کلی برای هر یک از فعالیت‌ها و یک گزارش از تمامی فعالیت‌ها برای خودم می‌نویسم.

لینک دانلود مربوط به این لیست را اینجا می‌گذارم شاید برای شخص دیگری هم مفید باشد:

دانلود فایل Word لیست برنامه‌ریزی روزانه