چند روز پیش داشتم با خودم فکر می‌کردم بهترین روش برای خرید کتاب خارجی، چه روشی است؟

به دلیل سابقه‌ی خریدی که از آدینه بوک داشتم اول از همه سری به قسمت کتاب‌های خارجی این وب‌سایت زدم و عنوان کتاب «The Rational Optimist» از مت ریدلی را جستجو کردم. قیمت نهایی کتاب در آدینه بوک 1,687,970 ریال می‌شود.

در حالیکه قیمت خود این کتاب در سایت آمازون پس از تخفیف 8.7 دلار است.

باز هم کمی بیشتر جستجو کردم تا ببینم وب‌سایت‌های دیگری که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند، پیدا کنم و ببینم نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت آنها چگونه است.

در وب‌سایت لک‌لک دیدم که قیمت نهایی این کتاب 160 هزار تومان می‌شود.

در وب‌سایت چهار سوق با دادن قیمت دلاری، وزن و تعداد، به قیمت تقریبی 133 هزار تومان رسیدم.

در وب‌سایت مالتینا هم هزینه‌ی سفارش و ارسال این کتاب، 97300 تومان می‌شد.

وب‌سایت دیگری هم به نام ارزان سفر هست که سیستم متفاوت‌تری داشت. باید ابتدا مشخصات و ایمیل خودم را به اضافه‌ی لینک کالایی که قرار بود بخرم را می‌دادم و بعد از آن منتظر می‌نشستم تا حداکثر پس از 24 ساعت قیمت نهایی را به من اعلام کند. قیمت نهایی حدوداً 150 هزار تومان شد علاوه بر اینکه نسبت به سایر جاها هم هزینه‌ی حمل تا درب منزل بیشتری را دریافت می‌کند.

خُب. تا اینجا متوجه شدم که اگر من بخواهم کتاب «خوش‌بین منطقی» را بخرم، بیشترین هزینه را آدینه بوک از من می‌گیرد و کمترین هزینه را مالتینا. در کل اگر بخواهم کتابی را به این شکل تهیه کنم باید هزینه‌ای بین 1.5 تا 2.5 برابر قیمت اصلی کتاب پرداخت کنم.

آیا شما تا کنون به چنین روشی از آمازون کتاب خرید کرده‌اید؟ یا اینکه روش‌های بهتر دیگری برای خرید اینگونه کتاب‌ها سراغ دارید؟

پی‌نوشت: جمع‌بندی و قسمت دوم روش‌های خریدن کتاب از آمازون