چند روز پیش مطلبی نوشتم تحت عنوان «به چه روشی می‌توانم از آمازون کتاب بخرم؟» و در آن تعدادی از روش‌های خرید آنلاین کتاب کاغذی را نام بردم. از دوستانم نیز سوال کردم که اگر در این مورد تجربه‌ای دارند، لطف کرده و برای من بنویسند.

پس از خواندن نظرات و پیشنهادات دوستانم به این نتیجه رسیدم که می‌توان به دو شکل از آمازون کتاب تهیه کرد.

اولین روش که در شرایط فعلی بسیار هزینه‌بر است، تهیه‌ی نسخه‌ی کاغذی است که می‌توان به شکل‌های مختلفی آن را تهیه کرد:

  • خرید آنلاین از سایت‌های واسطه در ایران که در مطلب قبلی تعدادی از آنها نام برده شد (+
  • خرید آنلاین از سایت‌های خارجی که امکان ارسال به ایران دارند مانند Barnes & Noble؛
  • در صورت امکان درخواست کردن از دوستانی که به خارج کشور سفر می‌کنند و یا در خارج از کشور ساکن هستند؛
  • خودمان شخصاً به یکی از کشورهای نزدیک مانند ترکیه، قطر، امارات و... سفر کرده و کتاب‌های مورد نظرمان را خریداری کنیم.

دومین روش تهیه‌ی نسخه‌ی کیندل کتاب از آمازون است. البته این روش هم دردسرهای خاص خودش را دارد ولی به‌نظرم روش بسیار مناسب و خوبی برای تهیه‌ی کتاب‌های اوریجینال و رعایت حقوق مولف است.

برای رسیدن به روشی مطمئن و کم هزینه و کوتاه، طی چند روز تعدادی از روش‌هایی را که دوستانم به آنها اشاره کرده بودند را تست کردم. نتیجه اینکه برای دستیابی به نسخه‌ی کیندل کتاب‌ها از صفر تا صد باید از ابزار تغییر آی پی استفاده کرد، در غیر این‌صورت می‌شود حکایت: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل!

به طور خلاصه مراحل کار به این صورت است:

۱- ورود به سایت آمازون و دانلود اپلیکیشن کیندل (+)

۲- نصب اپلیکیشن کیندل روی گوشی یا تبلت یا PC

۳- ساخت یک اکانت (لازم به ذکر است که از این مرحله ابزار تغییر آپی بر روی PC یا بر روی گوشی باید فعال باشد)

۴- وارد فضای کاربری شده و کتاب مورد نظر را جستجو می‌کنید. در این مرحله می‌توان یک sample از کتاب را نیز به شکل رایگان دانلود کرد.

۵- پس از اینکه روی خرید کتاب زدیم، آمازون از شما آدرس می‌خواهد. البته باید در این قسمت کمی خلاقیت به خرج دهیم، چون نمی‌توانیم آدرس خودمان در ایران را وارد کنیم و باید از یک آدرس در خارج از کشور استفاده کنیم. با جستجوی عبارت‌هایی مانند fake address یا fake name می‌توانید سایت‌های مختلفی را پیدا کرده و از آدرس آنها استفاده کنید تا این مرحله به اتمام برسد. (البته برای اطمینان بیشتر سعی کنید مشخصات آدرسی که وارد می‌کنید را جایی یادداشت کرده تا احیاناً اگر دوباره آمازون از شما مثلاً شماره تلفن آدرسی که وارد کرده بودید را خواست، بتوانید آن را مجدداً وارد کنید.)

۶- بعد از آن باید کد گیفت کارت آمازون خود را وارد کنید. به توصیه‌ی دوستان سایت تهران پرداخت سایت خوبی است که گیفت کارت‌های آن از 25 تا 2000 دلار است. البته با یک جستجوی ساده می‌توانید سایت‌های دیگری هم پیدا کنید که گیف کارت‌های بین 5 تا 25 دلار را نیز ارائه می‌کنند.

۷- بعد از آن آمازون به شما می‌گوید که گیفت کارت شما چه مقدار اعتبار دارد و پس از آن با زدن بر روی خرید، کتاب وارد محیط کیندل شما می‌شود.

۸- در این مرحله با دانلود کردن کتاب خریداری شده می‌توانید مشغول خواندن آن شوید.

من تمام این مراحل را روی گوشی موبایل خودم انجام دادم. با خرید یک گیفت کارت 10 دلاری کتاب Intuition Pumps دنیل دنت را به قیمت 9.99 دلار خریدم و از نتیجه‌ی کار راضی بودم:

البته ناگفته نماند که قابلیت‌های کیندل موقع خواندن کتاب آنقدر برای من جذاب و دوست داشتنی و مفید و کاربردی بود که به‌نظرم برای هر فرد کتاب‌خوانی یک تجربه ی کاملاً متفاوت از کتاب‌خوانی را فراهم می‌کند.