پیش‌نوشت: در وبلاگ حسین طارمیلر عزیز متنی را خواندم راجع به اینکه «چطور یک رابطه خوب را به یک رابطه بد تبدیل کنیم؟» و در آن ۱۰ نکته را ذکر و تضمین کرده بود با رعایت آنها می‌توان یک رابطه‌ی خوب را به کلی خراب کرد.

موارد دیگری به ذهن من هم رسید که آنها را اینجا می‌نویسم:

۱. اشتباه‌های طرف مقابل را به‌شدت بزرگ کنیم، مخصوصاً اگر آن اشتباه‌ها به شکل غیرعمدی و سهوی صورت گرفته‌اند. همچنین یادآوری مکرر آن اشتباهات در میان گفت‌وگوها، طوری که طرف مقابل هرگز نتواند خودش را بابت آنها ببخشد. ملامت کردن مداوم هم می‌تواند خیلی موثر باشد.

۲. از طرف دیگر اگر خودمان اشتباه کردیم اصلاً به روی خود نیاوریم. جوری وانمود کنیم که انگار اتفاقی نیفتاده است. معذرت‌خواهی و احساس ندامت و پشیمانی را هم باید به کل فراموش کنیم.

۳. قول و قرار بگذاریم و بعد آنها را به شکل عمدی فراموش کنیم. به این شکل به طرف مقابل می‌فهمانیم که برایش هیچ ارزشی قائل نیستیم. یا اگر قرار است برویم عمداً با تأخیر حاضر شویم.

۴. پیشنهاد‌ها و درخواست‌هایش را با منت قبول کنیم. به او بگوییم: «اگر کس دیگری بود اصلاً برایش چنین کاری نمی‌کردیم» یا «حالا چون تویی من قبول می‌کنم.»

۵. به مسائل کوچک و بی‌اهمیت، اهمیت دهیم و آن‌ها را بیش از اندازه بزرگ کنیم.

۶. همیشه توی ذوق او بزنیم و اشتیاقش را برای انجام کارهایی که دوست دارد، از بین ببریم. به او گوشزد کنیم که کارهایش به جایی نمی‌رسد و فایده‌ای ندارد. مخصوصاً اگر با شور و هیجان در حال تعریف کردن چیزی است، پس از پایان صحبت‌هایش، کارش را بی‌ارزش بشماریم و مثلاً بگوییم: «همین. الکی با این حرفات وقت منو گرفتی همین بود. یعنی همین رو می‌خواستی بگی.»

۷. سفت و سخت پایبند به قوانین مورفی در رابطه‌مان باشیم و ضمن مرور همیشگی آنها برای خودمان، این قوانین را مدام به طرف مقابل هم یادآوری کنیم.

۸.خواسته‌های خود را مستقیماً به او نگوییم و همیشه انتظار داشته باشیم که او خودش به درستی نیازها و خواسته‌های ما را حدس بزند.

۹. در رابطه همیشه خودمان را از او بهتر و برتر ببینیم و این بهتری و برتری را به او نیز یادآوری کنیم. در کل باید این چیزهای آزاردهنده را یادآوری کرد. چون اگر پیش خودمان و در ذهن خودمان باشد، طرف مقابل هرگز به آنها پی‌نخواهد برد. برای همین باید به شکل‌ها‌ی مختلف و در موقعیت‌های مختلف عمل «یادآوری» صورت گیرد.

 

پی‌نوشت۱: می‌توان به این لیست ده‌ها مورد دیگر هم اضافه کرد.

پی‌نوشت۲: می‌توان لیستی از عکس این موارد هم نوشت. مثلاً اینکه چگونه یک رابطه‌ی خوب را خوب حفظ کنیم. اما به‌نظرم در خیلی از موارد نادیده گرفتن نکات ساده است که می‌تواند یک رابطه را خراب کند. نکاتی که عدم رعایت آنها کم‌کم تبدیل به یکی از عادت‌های ما شده و از شدت آزاردهندگی آن بی‌خبر هستیم. وقتی هم که یک رابطه خوب خراب می‌شود با خود می‌گوییم: «چرا چنین شد؟»