نمی‌دانم تا به حال برایتان پیش آمده است که از خواندن نوشته‌های قدیمی خودتان احساس نارضایتی کنید یا خیر؟

برای من خیلی اتفاق می‌افتد که با خواندن نوشته‌های قدیمی‌ام احساس می‌کنم که خیلی بد نوشته‌ام. حتی گاهی اوقات بلافاصله پس از نوشتن و انتشار یک مطلب در وبلاگم و یا کامنتی در متمم، این احساس ناخوشایند در من به‌وجود می‌آید.

امروز به شکل کاملاً اتفاقی یکی از فایل‌های word که عنوان واضحی برایم نداشت را باز کردم و تقریباً از اواسط متن شروع به خواندن کردم:

[...] توانایی استقرا، استدلال تحلیلی رو در خودم نسبت به سایر استعدادها در خودم بیشتر می بینم. همیشه علاقه مند بودم مفاهیمی رو که خودم یاد گرفتم به زبان ساده تر برای دیگران توضیح بدم و از کشف کردن ارتباط بین مفاهیم واقعا لذت می برم. کشیدن نقشه های ذهنی به صورت دستی و یا کامپیوتری خیلی تونسته در این زمینه به من کمک کنه و این طوری کشف ارتباط بین مفاهیم برام ساده تر شده [...]

پس از خواندن این جملات با خودم گفتم چقدر خوب نوشته است. چقدر من هم شبیه او فکر می‌کنم.

ناگهان چشمم به خط اول نوشته افتاد و متوجه شدم، جملاتی را که خواندم، متعلق به بخشی از پروژه‌ی پایانی استعدادیابی خودم است.

از این اتفاق خیلی خنده‌ام گرفت. من این متن را تقریباً دو سال پیش نوشته بودم و کاملاً آن را فراموش کرده بودم. ولی امروز با خواندن دوباره‌ی آن خوشحال شدم.

البته دیگر مثل گذشته نقشه‌های ذهنی را به صورت دستی نمی‌کشم و همه‌ی آنها را به کمک برنامه‌ی iMindMap به صورت کامپیوتری ترسیم می‌کنم چون محدودیت فضا ندارد و حذف و اضافه و اصلاح کردن در آن برایم راحت‌تر است و ترسیم آن زمان به نسبت کمتری را از من می‌گیرد.

هنوز هم از ارتباط برقرار کردن بین مفاهیمی که یاد می‌گیرم لذت می‌برم، اگرچه به این نتیجه رسیده‌ام که همیشه این احتمال وجود دارد که با افزایش سطح فهم و درکم، متوجه شوم برخی مفاهیم را به اشتباه و نادرست به یکدیگر ربط داده‌ام.

هنوز هم از اینکه بتوانم مفاهیمی که می‌خوانم و یاد می‌گیرم را به زبان ساده توضیح دهم، خوشم می‌آید. مدتی است که فایلی به نام «Daily Report» برای خودم درست کرده‌ام و روزانه آن قسمت از مطالبی را که خوانده‌ام یا یاد گرفته‌ام و در ذهن دارم را به زبان ساده می‌نویسم. به این شکل هم می‌دانم که هر روزم را به چه شکل گذرانده‌ام و صرف آموختن چه مطالبی کرده‌ام و هم اینکه با یادآوری مجدد و ثبت آنها، به فرآیند یادگیری خودم کمک می‌کنم.