۲۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

سکوت

سکوت.
همه جا پُر شده از سکوت
و تهی از صداهای روزمره.
وقتی اینجا برق به ناگهان می‌رود
می‌شود از سکوت سرشار شد.
صدای تیک‌تاک ساعت به وضوح به گوش می‌رسد.
صدای گنجشک که جیک‌جیک می‌کند.
صدای باد که برگ‌ها را با خود جابه‌جا می‌کند.
دیگر به جز اینها، صدایی نمی‌شنوم.
وقتی برق می‌رود و همه جا اینگونه ساکت می‌شود
باید دنبال صدا گشت تا آنها را پیدا کرد
برخلاف زمان‌هایی که صداها با فشار هر چه تمام وارد گوش‌ها می‌شوند. و انسان را راه گریزی از شنیدنشان نیست.
...

صدای بوق یخچال به گوش می‌رسد.
انگار برق دوباره آمده است و با خودش صداهای دیگری را آورده است.
دیگر الان مقدار کمی سکوت است به‌علاوه مقدار زیادی صداهای دیگر.

۰ نظر
طاهره خباری

به آغوشِ اعصابم بیا

گروس عبدالملکیان در کتاب پذیرفتن، شعری داره به اسم «به آغوش اعصابم بیا». قسمتی از این شعر رو خیلی دوست دارم:

کلید را

در جمجه‌ام بچرخان و داخل شو

به آغوشِ اعصابم بیا

در تاریکیِ سرم بنشین

اتاق را بگرد

و هر چه را که سال‌هاست پنهان کرده‌ام

از دهانم بیرون بریز.

پرده‌ها را کنار بزن.

و متن را

از نقطه‌ای که در آن اسیر شده

آزاد کن.

۰ نظر
طاهره خباری

به چه روشی می‌توانم از آمازون کتاب بخرم؟ (جمع‌بندی)

چند روز پیش مطلبی نوشتم تحت عنوان «به چه روشی می‌توانم از آمازون کتاب بخرم؟» و در آن تعدادی از روش‌های خرید آنلاین کتاب کاغذی را نام بردم. از دوستانم نیز سوال کردم که اگر در این مورد تجربه‌ای دارند، لطف کرده و برای من بنویسند.

پس از خواندن نظرات و پیشنهادات دوستانم به این نتیجه رسیدم که می‌توان به دو شکل از آمازون کتاب تهیه کرد.

اولین روش که در شرایط فعلی بسیار هزینه‌بر است، تهیه‌ی نسخه‌ی کاغذی است که می‌توان به شکل‌های مختلفی آن را تهیه کرد:

 • خرید آنلاین از سایت‌های واسطه در ایران که در مطلب قبلی تعدادی از آنها نام برده شد (+
 • خرید آنلاین از سایت‌های خارجی که امکان ارسال به ایران دارند مانند Barnes & Noble؛
 • در صورت امکان درخواست کردن از دوستانی که به خارج کشور سفر می‌کنند و یا در خارج از کشور ساکن هستند؛
 • خودمان شخصاً به یکی از کشورهای نزدیک مانند ترکیه، قطر، امارات و... سفر کرده و کتاب‌های مورد نظرمان را خریداری کنیم.

دومین روش تهیه‌ی نسخه‌ی کیندل کتاب از آمازون است. البته این روش هم دردسرهای خاص خودش را دارد ولی به‌نظرم روش بسیار مناسب و خوبی برای تهیه‌ی کتاب‌های اوریجینال و رعایت حقوق مولف است.

برای رسیدن به روشی مطمئن و کم هزینه و کوتاه، طی چند روز تعدادی از روش‌هایی را که دوستانم به آنها اشاره کرده بودند را تست کردم. نتیجه اینکه برای دستیابی به نسخه‌ی کیندل کتاب‌ها از صفر تا صد باید از ابزار تغییر آی پی استفاده کرد، در غیر این‌صورت می‌شود حکایت: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل!

به طور خلاصه مراحل کار به این صورت است:

۱- ورود به سایت آمازون و دانلود اپلیکیشن کیندل (+)

۲- نصب اپلیکیشن کیندل روی گوشی یا تبلت یا PC

۳- ساخت یک اکانت (لازم به ذکر است که از این مرحله ابزار تغییر آپی بر روی PC یا بر روی گوشی باید فعال باشد)

۴- وارد فضای کاربری شده و کتاب مورد نظر را جستجو می‌کنید. در این مرحله می‌توان یک sample از کتاب را نیز به شکل رایگان دانلود کرد.

۵- پس از اینکه روی خرید کتاب زدیم، آمازون از شما آدرس می‌خواهد. البته باید در این قسمت کمی خلاقیت به خرج دهیم، چون نمی‌توانیم آدرس خودمان در ایران را وارد کنیم و باید از یک آدرس در خارج از کشور استفاده کنیم. با جستجوی عبارت‌هایی مانند fake address یا fake name می‌توانید سایت‌های مختلفی را پیدا کرده و از آدرس آنها استفاده کنید تا این مرحله به اتمام برسد. (البته برای اطمینان بیشتر سعی کنید مشخصات آدرسی که وارد می‌کنید را جایی یادداشت کرده تا احیاناً اگر دوباره آمازون از شما مثلاً شماره تلفن آدرسی که وارد کرده بودید را خواست، بتوانید آن را مجدداً وارد کنید.)

۶- بعد از آن باید کد گیفت کارت آمازون خود را وارد کنید. به توصیه‌ی دوستان سایت تهران پرداخت سایت خوبی است که گیفت کارت‌های آن از 25 تا 2000 دلار است. البته با یک جستجوی ساده می‌توانید سایت‌های دیگری هم پیدا کنید که گیف کارت‌های بین 5 تا 25 دلار را نیز ارائه می‌کنند.

۷- بعد از آن آمازون به شما می‌گوید که گیفت کارت شما چه مقدار اعتبار دارد و پس از آن با زدن بر روی خرید، کتاب وارد محیط کیندل شما می‌شود.

۸- در این مرحله با دانلود کردن کتاب خریداری شده می‌توانید مشغول خواندن آن شوید.

من تمام این مراحل را روی گوشی موبایل خودم انجام دادم. با خرید یک گیفت کارت 10 دلاری کتاب Intuition Pumps دنیل دنت را به قیمت 9.99 دلار خریدم و از نتیجه‌ی کار راضی بودم:

البته ناگفته نماند که قابلیت‌های کیندل موقع خواندن کتاب آنقدر برای من جذاب و دوست داشتنی و مفید و کاربردی بود که به‌نظرم برای هر فرد کتاب‌خوانی یک تجربه ی کاملاً متفاوت از کتاب‌خوانی را فراهم می‌کند.

۲ نظر
طاهره خباری

نقطه‌ی تمایز میان آدم‌ها

تمایز بین آدم‌ها از جایی شروع می‌شود که از منابع یکسانی که در اختیارشان است به شکل بهینه‌ای استفاده می‌کنند.

یکسان‌ترین و مشترک‌ترین منبعی که در اختیار همه قرار دارد، ۲۴ ساعت شبانه‌روز است.

کیفیت گذراندن این ساعت‌هاست که نقطه‌ی شروع تمایزی می‌شود میان آدم‌های موفق و آدم‌های ناموفق.

۰ نظر
طاهره خباری

شادی‌هایت را به اشتراک‌بگذار

چه خوب است که سعی کنیم شادی‌هایمان را هرچند کوچک با دیگران به اشتراک بگذاریم.

چه خوب می‌شود که وقتی دوستی را پس از مدت‌ها می‌بینم، در این تجدید دیدار کمتر حرف از غم‌ها و مشکلات بزنیم. البته حرفم این نیست که با دوستان‌مان درد و دل نکنیم.به هر حال هر کدام از ما دوستانی داریم که در مواقع لزوم می‌توانیم آنچه از مشکلات و غم‌ها بر شانه‌های‌مان و دلم‌مان سنگینی کرده را با آنها در میان بگذاریم و دلی سبک کنیم.

حرفم مربوط به افرادی است که به هر کسی که می‌رسند سفره‌ی دل خود را باز می‌کنند و تنها قسمت‌های تلخش را سخاوتمندانه با دیگران به اشتراک می‌گذارند. جالب اینکه برخی از آنها آنقدر از بدبختی‌ها و مشکلات و غم‌هایشان می‌گویند که احساس می‌کنی تمامی ندارد.

جالب‌تر اینکه برخی از اوقات که هر دو طرف بحث چنین تفکری دارند مجدانه سعی می‌کنند خودشان را بدبخت‌تر و نگون‌بخت‌تر از دیگری نشان بدهد. در این راه هم نه تنها از مشکلات خودش مایه می‌گذارد بلکه پای مشکلات و مصیبت‌های قوم و خویش خود را هم به بحث باز می‌کند و نمی‌گذارد که در این رقابت، کم بیاورد.

ای کاش همیشه در تعامل با دیگران به یاد داشته باشیم که:

شادی‌های‌ هر چند کوچک خود را نیز به اشتراک‌بگذاریم

۲ نظر
طاهره خباری

به چه روشی می‌توانم از آمازون کتاب بخرم؟

چند روز پیش داشتم با خودم فکر می‌کردم بهترین روش برای خرید کتاب خارجی، چه روشی است؟

به دلیل سابقه‌ی خریدی که از آدینه بوک داشتم اول از همه سری به قسمت کتاب‌های خارجی این وب‌سایت زدم و عنوان کتاب «The Rational Optimist» از مت ریدلی را جستجو کردم. قیمت نهایی کتاب در آدینه بوک 1,687,970 ریال می‌شود.

در حالیکه قیمت خود این کتاب در سایت آمازون پس از تخفیف 8.7 دلار است.

باز هم کمی بیشتر جستجو کردم تا ببینم وب‌سایت‌های دیگری که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند، پیدا کنم و ببینم نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت آنها چگونه است.

در وب‌سایت لک‌لک دیدم که قیمت نهایی این کتاب 160 هزار تومان می‌شود.

در وب‌سایت چهار سوق با دادن قیمت دلاری، وزن و تعداد، به قیمت تقریبی 133 هزار تومان رسیدم.

در وب‌سایت مالتینا هم هزینه‌ی سفارش و ارسال این کتاب، 97300 تومان می‌شد.

وب‌سایت دیگری هم به نام ارزان سفر هست که سیستم متفاوت‌تری داشت. باید ابتدا مشخصات و ایمیل خودم را به اضافه‌ی لینک کالایی که قرار بود بخرم را می‌دادم و بعد از آن منتظر می‌نشستم تا حداکثر پس از 24 ساعت قیمت نهایی را به من اعلام کند. قیمت نهایی حدوداً 150 هزار تومان شد علاوه بر اینکه نسبت به سایر جاها هم هزینه‌ی حمل تا درب منزل بیشتری را دریافت می‌کند.

خُب. تا اینجا متوجه شدم که اگر من بخواهم کتاب «خوش‌بین منطقی» را بخرم، بیشترین هزینه را آدینه بوک از من می‌گیرد و کمترین هزینه را مالتینا. در کل اگر بخواهم کتابی را به این شکل تهیه کنم باید هزینه‌ای بین 1.5 تا 2.5 برابر قیمت اصلی کتاب پرداخت کنم.

آیا شما تا کنون به چنین روشی از آمازون کتاب خرید کرده‌اید؟ یا اینکه روش‌های بهتر دیگری برای خرید اینگونه کتاب‌ها سراغ دارید؟

پی‌نوشت: جمع‌بندی و قسمت دوم روش‌های خریدن کتاب از آمازون

۱۱ نظر
طاهره خباری

سبک حمایت کردن کلامی

پیش‌نوشت: یک سری فکر‌های پراکنده‌ای درباره‌ی سبک حمایت کردن کلامی به ذهنم رسید که دوست داشتم اینجا آنها را بنویسم. اینکه چقدر درست هست را خودم هم نمی‌دانم. با تأکید بر غیرعلمی بودن و کاملاً شخصی بودن، فقط می‌نویسم که راجع به این موضوع بیشتر فکر کنم.

 

داشتم با خودم فکر می‌کردم که هر موقع ما تصمیمی برای انجام دادن می‌گیریم و آن را به یکی از دوستان‌مان اعلام می‌کنیم و راجع به آن تصمیم حرف می‌زنیم، هر یک از دوستان‌ ما برای خودش یک سبکی کلامی دارد که از طریق آن سعی می‌کند که ما را حمایت کند.

مثلاً برخی از دوستان می‌گویند: «این همه ریسک و خطر نکن. نابود می‌شی‌ها. یه خورده عقل داشته باش. این همه بی‌گدار به آب نزن و...»

برخی از دوستان هم هستند که می‌گویند: «به خودت رحم کن. این همه روی خودت فشار نیار. یه کم استراحت کن. به خودت سخت نگیر و...»

اما دوستانی دیگر می‌گویند: «آره تو می‌تونی. تلاش کن. حتماً به هدفت می‌رسی. ریسک کن. اگه ریسک نکنی به جایی نخواهی رسید. همون‌طور که قبلاً موفق شدی باز هم موفق می‌شی و...»

شاید بتوان این نوع حمایت کردن‌ها را سه سبک مختلف در نظر گرفت: ۱- سبک اجتناب کن. ۲- سبک احتیاط کن. ۳- سبک انجام بده.

البته به‌نظرم می‌توان این سه سبک را در یک طیف هم قرار داد:

به این شکل سبک احتیاط کن، میان دو سبک اجتناب کن و انجام بده، قرار می‌گیرد.

به نظرم هر کدام از ما با غلظت کم یا بیشتر، ترکیبی از این سه سبک را در اطرافیان خودمان داریم. برخی به سبک احتیاط کن است و می‌گوید مراقب باش یا اینکه دلسوزی می‌کند. بعضی از آنها به شکل اجتناب و مانع شدن است و اینکه کاری نکن. بعضی از آنها هم به شکل تشویق کردن است و اینکه حرکت کن و از این چیزی که هستی جلوتر برو.

اینکه کدام سبک بهتر هست، به نظرم بستگی به موقعیت و فرد دارد. چون همان‌طور که نیاز داریم یک نفر ما را برای حرکت کردن و بهتر شدن تشویق کند، برخی از اوقات نیاز داریم که یک نفر به ما بگوید تو داری همه‌ی تلاشت را می‌کنی پس بیشتر از این روی خودت فشار نیاور. یا مثلاً گاهی وقت‌ها بگوید مراقب ریسک‌کردن‌ها و خطر کردن‌ها باش.

فقط به‌نظرم سبک اجتناب کن، سبک مطلوبی نباشد. اینکه دوست‌مان بخواهد همواره ما را از انجام دادن یک کاری منصرف کند یا بخواهد از تصمیم‌مان منصرف شویم، چندان خوشایند نیست.

اگرچه فکر می‌کنم هرکدام از دوستان‌مان با سبک خاص خودش به تصمیم‌های ما نگاه می‌کند و از ما حمایت کلامی می‌کند. یکی به ما انگیزه می‌دهد و دیگری ته دل‌مان را خالی می‌کند.

به هرحال به نظرم هر یک از ما در تصمیم‌گیری، منافع و هزینه‌های خاص خود را در نظر می‌گیرم و معادله‌ی تصمیم‌گیری خودمان را با توجه به اطلاعات و دانشی که در اختیار داریم می‌نویسیم تا به آن هدف مورد نظرمان دست پیدا کنیم. حال در این میان شکل‌های متفاوتی از حمایت را از جانب دوستان‌مان مشاهده می‌کنیم.

از طرفی دیگر، متقابلاً ما هم سبک خاص خود را در حمایت کردن از دوستان‌مان داریم. به عبارتی هر کدام از ما در برابر تصمیم‌های دوستان خودمان یکی از این سبک‌های کلامی را بیشتر از سایر سبک‌ها استفاده می‌کنیم. قاعدتاً به‌کاری گیری همه‌ی اینها هم ریشه در مدل ذهنی دارد.

۱ نظر
طاهره خباری

درباره‌ی ریگ روان

این روزها گاهی کتاب ریگ روان را به دست می‌گیرم و چند صفحه‌ای از آن می‌خوانم. حدوداً ۱۰۰ صفحه‌ بیشتر از آن را نخوانده‌ام. آنچه را هم که تا کنون متوجه شدم این است که دو دوست قدیمی هستند که یکی از آنها قصد دارد داستان زندگی دیگری را بنویسد.

تا همین جایی هم که خوانده‌ام، دیدم که استیو تولتز مانند رمان دیگرش، جزء از کل، حرف‌های ادبیِ زیبایی را می‌گوید. چند موردی را که به نظرم خوب بوده اینجا می‌نویسم:

 • انگار تنها منظور تکاملی‌شان کسب درآمد و موفقیتِ تعریف شده توسط جامعه‌ی مصرفی است و هر کسی هم مقصودی متفاوت داشته باشد یا به موفقیت دست پیدا نکند، محکوم به فناست.
 • می‌دونی مردم قبلاً دوست داشتن ستاره‌ی راک بشن ولی حالا فقط دوست دارن ستاره‌های راک تو جشن تولدشون برنامه اجرا کنن؟
 • نسخه‌ی او از «گذشته»، «حال» و «آینده» این است: «خاطره‌ی درد»، «درد» و «انتظار درد».
 • اولین قدم، پذیرش این است که تمام فانتزی‌های رمان‌نویسی‌ات وقتی آغاز می‌شوند که کلمه‌ی «پایان» را می‌نویسی. و: خوبیِ مبتدی بودن این است که ارزش واقعی اثرت را می‌دانی (صفر سِنت).
 • واقعه‌ای که همه‌چیز را به پیش و پس از خود تقسیم می‌کند و زندگی را شکلی دیگر می‌دهد.
 • جایی که راز مکشوفش را زندگی می‌کرد: این‌که او فاجعه‌ای بود در انتظار وقوع، یا فاجعه‌ای که همان لحظه اتفاق افتاده بود، یا فاجعه‌ای که همان موقع در جریان بود.
 • در بافتار قرن بیست و یکمی که ما، همان‌طور که مک‌لوهان پیش‌گویی کرد، روزبه‌روز بیشتر تبدیل به اندام جنسی دنیای ماشینی می‌شویم، جایگاه آلدو کجاست؟
 • بدبختانه مغزم مثل همیشه به سرزمینی اسرارآمیز سفر کرد که زبان در آن سرنوشتی جز مرگ ندارد. تخیلم تاریک بود و نفوذناپذیر. ایده‌هایم به زبان درنمی‌آمدند، در سایه می‌ماندند. لختگی زبان گرفته بودم، انگار انقباض رگ خلاقیت جریان کلمات را مسدود کرده بود.

البته ترکیب‌های زیبایی هم تولتز در این کتاب به‌کار برده که نشانه‌ای از تسلط کلامی خوب او دارد. ترکیب‌هایی مانند:

 • احساس آشناپنداری
 • بیزینساپینس‌ها [ترکیب Businessman و Homo Sapiens]
 • جریانِ آرام ایده‌ها 
 • سلسه‌ی بی‌پایان طلوع‌ها
 • علامت تعجبِ نامنتظر
 • حمله‌ی کلامی
۱ نظر
طاهره خباری

خشونت

خشونت.

زاده‌ی تضاد منافع.

و ابزاری برای رسیدن به اهداف.

به گواه تاریخ، خشونت از گذشته‌های دور قرین و همنشین بشر بوده است.

به گواه امروز، خشونت هنوز هست و گویی تا ابد نیز می‌خواهد ادامه پیدا کند.

خشونتی که با پیشرفت و متمدن شدن بشر، فقط لباسِ ظاهری خود را تغییر داده، ولی هنوز که هنوز است با همان هیبتِ زشتِ خود، جانِ انسان‌ها را می‌گیرد.

خشونت بی‌رحم است. پاره پاره می‌کند و ویران می‌سازد. آواره می‌کند و به آتش می‌کشد.

خشونت صدا هم دارد. صدای آن گوش‌خراش و مهیب است.

خشونت طعم هم دارد. طعم آن گس و تلخ است.

۰ نظر
طاهره خباری

کلمات

پی‌نوشت: کلمات ابزارهایی در دست ما هستند تا از آنها استفاده کنیم. وجود کلمات در فرهنگ لغت دلیلی بر این نیست که حتماً آن چیز معادلی در دنیای واقعی هم دارد.

به عبارتی اینکه با استفاده از کلمات بر چیزهایی که در دنیای واقعی وجود دارد، برچسب‌هایی مانند بزرگ، کوچک، زنده و... می‌زنیم، ملاکی بر این نیست که آن چیز در دنیای واقعی حتماً بزرگ یا کوچک یا زنده باشد. ما با استفاده از ابزار کلمات تنها سعی می‌کنیم مشاهدات خود را از دنیای واقعی طبقه‌بندی کنیم، برچسب‌گذاری کنیم تا به این شکل در ذهن‌مان بهتر ثبت و ماندگار شوند.

۰ نظر
طاهره خباری